• História školy

• Bezprostredne po oslobodení a skončení 2. svetovej vojny rastú snahy občanov Púchova a okolitých obcí o zriadenie gymnázia v Púchove. Z ich podnetov prijal MNV v Púchove uznesenie č. 12/46 zo dňa 26.2.1946, ktorým požiadal Povereníctvo školstva o osvety v Bratislave o  zriadenie gymnázia. Hoci k tejto žiadosti sa pripojili i obce okresu Púchov a Ilava, nebolo o nej rozhodnuté. Preto 11.3.1948 predložili zástupcovia obce a okresu novú žiadosť, v ktorej sa obec zaviazala prispieť na stavbu školskej budovy. Povereníctvo školstva už 22.3.1948 oznámilo, že zriadenie školy III. stupňa v Púchove je odôvodnené a už v roku 1948 aktuálne. Obec sa však musí postarať o umiestnenie školy.

S nebývalým elánom a aktivitou občanov a odborníkov mesta a okolia sa podľa návrhu Dr. Ing. Číhala začala dňa 11. apríla 1948 výstavba obecnej knižnice a čitárne ako dočasného sídla školy. V deň národnej smeny víťazstva sa na ruinách soľného skladu občania bez rozdielu stavu pustili do kopania základov. Úspešne prekonali administratívne i materiálne prekážky a za neuveriteľných 110 dní postavili budovu v hodnote 5 397 911,60 korún. Boli v nej 4 učebne, 2 kabinety, riaditeľňa a zborovňa, hygienické zariadenia a na poschodí 2 byty. Výnosom Povereníctva školstva, vedy a umenia číslo 141580/48-III. zo dňa 21. augusta 1948 vzniklo Gymnázium v Púchove.

Vyučovanie začalo 3. septembra, ale slávnostné otvorenie a posviacka bola za prítomnosti hostí, žiakov a rodičov 12.9. 1948. Pod vedením riaditeľa Dr. Jozefa Baráta sa začala výuka v dvoch triedach: I. trieda /podľa gymnaziálneho systému piata/ mala 32 žiakov, z toho 16 dievčat a jej triednym profesorom bol Karol Pichner. II. /alebo šiesta/ mala 18 žiakov, z toho 7 dievčat a jej triedny profesor bol Štefan Dian. Ďalšími členmi pedagogického zboru boli: Elena Konfalová, Alexander Štibráni, Roman Veverčák, Andrej Mirvaj a ako vyučujúci náboženstva Teodor Ferenczy a Peter Škodáček. Už v nasledovnom školskom roku mala škola v troch triedach a jednej pobočke 138 žiakov z Púchova, Považskej Bystrice, Dubnice, Ladiec, Po preložení Dr. Baráta sa riaditeľkou stala Hermína Raučinová (neskôr Jesenská). Škola za pomoci mestských a okresných orgánov získavala materiálne vybavenie, základy knižnice a stávala sa neoddeliteľnou súčasťou hospodárskeho, sociálneho a kultúrneho života mesta.

V šk. roku 1953/54 v rámci reorganizácie školského systému bolo gymnázium skrátené na tri roky a zaradené ako tretí stupeň vzdelávania pod názvom jedenásťročná stredná škola (JSŠ). Za riaditeľku bola vymenovaná Dr. Květoslava Bártová (7 rokov) od šk. roku 1960/61 Vladimír Ruman (5 rokov). V decembri 1959 dostala JSŠ novú budovu pod Lachovcom spolu so základnou školou. Nový školský zákon z roku 1960 zrušil JSŠ a vytvoril strednú všeobecno – vzdelávaciu školu (SVŠ) s účinnosťou od 1.9.1961.

V šk. roku 1965/66 došlo k organizačno – administratívnemu odčleneniu SVŠ od ZŠ na Komenského ulici. SVŠ bola umiestnená v dvoch budovách: budova A na Ulici 1. mája a budova B na Poštovej ulici. Novým riaditeľom bol menovaný Jozef Martinka. Škola mala sedem tried s 215 žiakmi, deväť interných a šesť externých učiteľov. Zásluhou riaditeľa sa výrazne zlepšili materiálne podmienky školy a vybavenosť s pomôckami a didaktickou technikou. Postupne rástol počet žiakov, učiteľov, ale i úspechy školy.

Od 1.9.1969 v rámci ďalších organizačných zmien bolo v Púchove opäť zriadené gymnázium. Jeho hlavnou úlohou bolo pripraviť žiakov pre vysokoškolské štúdium, ale i do spoločenskej praxe. Od šk. roku 1977/78 bol za riaditeľa vymenovaný RNDr. Jozef Kukučka. Zaslúžil sa o modernizáciu oboch budov školy (zavedené ústredné kúrenie, modernizácia elektrického vedenia, vodovodu ... ). V rokoch 1979-81 sa uskutočnila prístavba v budove A, ktorou škola získala dve klasické učebne, dve laboratóriá, kabinety. V rokoch 1985-89 bola postavená veľmi potrebná telocvičňa – slávnostne otvorená 10. marca 1989. Zároveň začala tretia etapa prístavby v plánovanom náklade 5 miliónov Kčs. V tom čase mala škola 12 tried, 342 žiakov, 25 interných a 2 externých vyučujúcich. Prístavbou dokončenou v roku 1990 získala škola 6 klasických učební, priestory pre riaditeľa, zástupcu, hospodárku, kabinety a šatne. Od šk. roku 1991/92 sme mohli uvoľniť budovu B pre osobitnú školu. Zároveň sme spätne získali pôvodnú budovu gymnázia, ktorá slúžila ako materská škôlka.

Po novembrovej revolúcii dochádza k výrazným zmenám i v našej škole. Výchova v duchu marx - leninizmu bola nahradená výchovou v duchu humanizmu, demokracie a vlastenectva. V rámci demokratizácie bola podľa smerníc MŠ zriadená zo zástupcov pedagógov, študentov, rodičov a mestských orgánov Rada školy pri Gymnáziu v Púchove. V januári 1990 zvolila za riaditeľa RNDr. Kukučku a za zástupcu PaedDr. Ľuboša Jurgu. Od 1.9.1991 bol zvolený za riaditeľa PaedDr. Jurga, ktorý však od 1. 11. požiadal o polročné neplatené voľno a neskôr odišiel do podnikateľskej sféry. Zastupujúcim a neskôr riadnym riaditeľom sa opäť stal RNDr. Kukučka. Za zástupkyňu vymenoval Danu Školkovú – od 1.11.1991. Od 1.12.1995 vymenoval druhého zástupcu pre ekonomicko-technické činnosti – Jána Slavíka a od 1.8.2000 Karola Drobného.

V rámci snáh o demokratizáciu a pluralitu školstva sme so súhlasom MŠ SR otvorili jednu triedu osemročného gymnaziálneho štúdia ročne. Trieda je zameraná na programovanie. Hoci každoročne sa do nej hlási asi 130 žiakov, berieme vždy po 30 študentov.

Pohľad do histórie našej školy by nebol úplný, keby sme nespomenuli družbu s Gymnáziom vo Valašských Kloboukoch. Hoci prvá zmienka v kronike školy je až z roku 1964, žijúci pamätníci svorne tvrdia, že začala podstatne v skorších rokoch. Každoročné stretnutia žiakov, učiteľov a rodičov oboch škôl patria k vzácnym chvíľam radosti, čerpania nových poznatkov, skúseností, ale aj nových priateľstiev. Táto družba pretrváva i po rozpade spoločného štátu Čechov a Slovákov.